Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arıtma cihazları günümüz su kirliliğinde her evde ve işyerinde bulunması gereken cihazlar olarak yerini almıştır. Asıl görevi musluklardan akan içme suyunu, nano teknoloji ile üretilmiş sisteminde arıtarak içilebilir hale getirmektir. Tüm mineral ve gerekli olan maddeleri ayrılırsa ortaya saf su çıkar ve bu tercih edilmez ama su arıtma sistemleri gerekli olan mineral ve değerleri bırakıp suyu içilmesi gerektiği halde insana sunmaktadır.

Temiz su içebilmek için satın alınan hazır su damacanalarının maliyetlerinin yükselmesiyle birlikte suyun en iyi seviyeye gelmesini sağlayan su arıtma cihazları daha mantıklı hale gelmiştir. Su arıtma cihazları gerekli olan tüm mikropları, maddeleri ve mineralleri ayrıştırıp güvenli su içimini sağlamak için üretilmiştir.

Arıtma Cihazı Çalışma Prensipleri

Çalışma prensibi olarak ilk ve tek bilinmesi gereken çalışma yöntemi ters osmoz şeklindedir. Ters osmoz, osmotik bir basınç sayesinde atık ve içilebilir suyu iki kısma ayırır. İçilebilir su bize ulaşırken kalan atık su makineden kirli olarak ayrılır. Bu işlemi de içinde olan membran filtreler sayesinde yapar.

Filtrelerde olan gözenekler kirli olan kısmın geçmesine müsaade etmez. Fakat bu işlemleri tek başına bir filtre yapmaz ve cihaz içinde 5 adet filtre daha bulunur. Bu filtreler ve çalışma sistemi sayesinde en iyi su arıtma cihazı seçilirken gönül rahatlığı ile güvenli su içmek için üretildiği anlaşılır.

Arıtma Cihazı Kalitesi

Arıtma cihazının tüm malzemeleri ve kullanımını ilgilendiren en önemli özelliği kalitesidir. Kullanımdan önce montajı da sağlam yapılmış olmalıdır. Kalitesi kötü olan arıtma cihazı suyun kalitesini düşürdüğü gibi sık sık arıza çıkarıp sorunlara sebep olur.

En iyi arıtma cihazı mutlaka satış sonrası da hizmet veren firmalardan alınmalı ve mutlaka montajı yapan ekip bu konuda bilgili uzman kişiler arasından seçilmelidir. Kalitesi iyi olmayan, düşük kaliteli cihazların özellikle filtre kısımlarının kullanım ömrü kısa olur ve sızıntı yaparak sorun çıkarır. Ayrı zamanda su arıtma cihazlarının mutlaka teknik belge olarak ISO kalite belgelerine sahip olmaları gerekir.

Arıtma Cihazı Çeşitleri

Arıtma cihazları genel anlamda pompalı veya pompasız olmak üzere iki çeşittir. Pompalı motorlu pompasız olan motorsuz anlamındadır ve su basıncı düşük olan yerlerde pompalı cihaz tercih edilmelidir. Eğer evde kullanılacaksa aşamalara da dikkat etmek gereklidir ve ev tipi olacaksa cihazın 5 aşamalı olanı idealdir. 5 aşamalı olan ev tipi cihazlar en ekonomik ve en uygun olanıdır. Arıtma cihazlarında istenen bir diğer özellik ve çeşit pH değerine bakmaktır. Eğer istenen pH değeri kaliteli bir orandaysa arıtma cihazını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Arıtma cihazlarını aldığınız zaman 6 ayda bir bakımı ve kontrolleri yapılmalıdır. Kendiniz manuel bir şekilde temizliğini yapmanız sağlıklı olmayacaktır. Asıl önemli olan profesyonel destek almaktır. Bu profesyonel desteği de cihazı satın almış olduğunuz firmadan almanız daha sağlıklı sonuçlar verecektir.