Hamilelikte Su Tüketimin Önemi

Su yaşam fonksiyonlarımızın devamlılığı için en önemli faktörlerden biridir. Yaşamımızı sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmemiz adını günlük minimum 2-2,5 litre su tüketmemiz gerekmektedir. Bu tüketim miktarı hamilelik döneminde artarak 3-3,5 litre seviyelerine çıkmaktadır. Fetal büyüme hamilelik dönemi boyunca vücudunuzda çeşitli değişikliklere sebep olmakta ve bu dönemde sıvı ihtiyacı doğrudan artmaktadır. Hamilelikte su tüketiminin yeterli miktarda karşılanması bebeğinizin sağlığı açısından önem taşımaktadır. Su tüketiminizi dengelediğinizde hamilelikte yaşanan mide bulantısı, sinirim problemleri, kasılma, ciltte meydana gelen çatlak gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.
 
Hamile olduğunuz süre boyunca vücudunuzda 1-1.50 oranında kan hacmi artmakta ve amniyotik sıvı oluşmaktadır. Bebeğiniz dünyaya geleceği zamana kadar amniyotik sıvının içinde yaşamaktadır ve bebeğinizin hücre yapısı %80 oranında sudan oluşmaktadır. İçtiğiniz suyun miktarı ve kalitesi direkt olarak bebeğinizi etkilemektedir. Amniyon sıvısı solunum, boşaltım ve sindirim sisteminden dökülen hücrelerin içinde bulunduğu bir sıvıdır ve zaman zaman kendisini yenilemektedir. Anne vücudundaki su ile yer değiştirerek kendini yenileyen amniyotik sıvının yeterli seviyede ve kaliteli olması bebeğinizin hareketleri ve solunum sisteminin gelişmesi açısından önem taşımaktadır. Amniyotik sıvının yeterli olmaması durumunda bebeğinizin hareketleri yavaşlayabilir ve gelişimiyle ilgili sıkıntılar ortaya çıkabilir.
 
Hamilelikte yeterli miktarda su tükettiğinizde ise;
 
-Erken doğum riski ortadan kalkabilir.
 
-Vücuttaki ödem azalır ve şişkinlik problemi ortadan kalkar.
 
-Mide yanması problemi ortadan kalkar.
 
-İdrar yolu enfeksiyonu ve kabızlık gibi sorunlar ortadan kalkar.
 
-Terleme ve idrar sebebiyle ortaya çıkan sıvı kaybının önüne geçebilirsiniz.
 
-Ciltte meydana gelen deformasyonların önüne geçebilirsiniz.
 
-Eklem ve omurga ağrılarının önüne geçebilirsiniz.
 
Hamilelik dönemi ve sonrasında kullandığınız suyun kalitesi bebeğinize vereceğiniz sütün kalitesini de belirlemektedir. Çeşme suları içerdiği ağır metaller ve bakteriler bebeğinizin beyinsel gelişimi üzerinde etkin bir rol oynamaktadır. Şişelenmiş hazır sular iste saklama koşulları göz önüne alındığında uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
 
Hamilelik döneminde pH seviyesi yüksek, canlı ve taze su içmek bilinenden daha fazla öneme sahiptir.