Köpek ve Kedilerde Su Tüketimi

Herkesin bir su içme alışkanlığı vardır. Bazıları sağlığını düşündüğü için gereken miktarı tüketir, kimisi sadece ihtiyacı olduğu zaman su içer. Ama konu hayvanlara geldiği zaman merak edilenler çoktur.

Tüm canlıların hayatını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan suyu içme yöntemleri vardır. Bilim sayesinde öğrendiğimiz, hayvanların kendilerine özgü su içme alışkanlıklarını sizler için toparladık.

Köpekler

Köpekler insanların en yakın dostu olabilecek kadar cana yakın hayvanlardır. Veterinerler, köpeklerin ihtiyaç duydukları kadar su içmesi gerektiğini savunur. Özellikle evde beslerken su kabını dolu tutmanız yeterlidir. O istediği zaman, istediği kadar su içecektir. Suyu içme şekilleri de oldukça ilginçtir. Ağır çekimde yakalanan görüntüler köpeklerin dillerini suyun içine daldırıp daha sonra bir kaşık haline getirdiğini ve suyu o şekilde içtiklerini gösteriyor.

Kediler

Kedileri anlamak oldukça zordur ama onlar en çok onları anlamaya çalışmadığınız ve istedikleri gibi hareket etmelerini sağladığınız zaman mutlu olurlar. Bu yüzden kedileri fazla kurcalamaya gerek yoktur. Ne zaman isterlerse o zaman gelir, gider, uyur ve oynarlar. Her şey onların kararına bağlıdır. Kedilerin dilleri ile temas ettiğiniz zaman sizi rahatsız eden o tüyler, su içerken hiçbir işe yaramaz. Kedinin suya dilini değdirmesiyle geri çekmesi bir olur. O kadar sürede su içmesi imkansız gibi görünse de aslında havada bir su sütunu oluşturur ve arkaya doğru dilini kıvırdığı için suyun büyük bir bölümünü içmiş olur.

Atlar

Her hayvanın kendine özgü bir su içme alışkanlığı olacak diye bir şey yok tabii. Atlar da aynı insanlar gibi suyu yudumlayarak içiyorlar. Tek farkı onların biraz fazla su içiyor olmaları. Hatta çok fazla!

Zürafalar

Zürafalar için su içmek bize oranla ciddi bir problemdir çünkü su içme pozisyonları, nehirlerde ve göllerde yaşayan timsahlar tarafından öldürülmeleri için oldukça müsaittir. Ön iki bacaklarını garip bir açıda açıp boyunlarını tam ortadan aşağı eğerler. Neyse ki yetişkin bir zürafanın günde yalnızca bir kere su içmesi gerekir.

Balıklar

Kim demiş balıklar su içmez diye? Suyu kana kana içtikleri söylenemez tabii ama okyanus ve denizlerde yaşayan balıklar suyu önce içer, daha sonra da solungaçlarıyla sudan tuzu ayırırlar. Tatlı su balıkları ise suyu içmezler, deri ve solungaçlarıyla emerler.