Su içme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Kendinize ve vücudunuza yapabileceğiniz en güzel şey su içmektir. Gün içinde bunu ne kadar çok yaparsanız, vücut sağlığınız ve zihinsel yetenekleriniz aynı ölçüde fayda görür. Çalışırken su içmeyi unutmak modern çağ insanlarının en büyük sorunlarının başında gelir.
 
Yoğun ve stresli iş hayatı, kahvenin çekiciliği ve masa başında oturmanın tekdüzeliği su içmeyi unutmamıza neden olur. Fakat bunun da çözümleri var. İşte çalışırken kendinize su içmeyi hatırlatmanın yolları şunlardır:
 
Geçiş noktalarına büyük bardak su ekleyin
Sabah uyandığınız zaman, evden çıkmadan önce, işe gelip masanıza oturduğunuzda geçiş noktalarınıza bir bardak su ekleyin. Kendinizi daha iyi hissedecek ve diğer içeceklere aslında hiç ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz. Elbette sabah kahvenizi içebilirsiniz ama suyu bu şekilde günlük rutininize yerleştirmeniz, daha fazla su içmenizi ve su içmeyi unutmamanızı sağlayacaktır.
 
Ulaşılabilir olmalı
Su içmek için kendinize özel bir bardak veya şişe alın ve masanıza koyun. Suya ulaşmak bu şekilde daha kolay olacaktır. Suyun sürekli gözünüzün önünde olması, daha çok su içmenizi sağlar.
 
Mobil uygulamalar
Teknoloji, daha çok su içmeniz için çareler üretiyor. Mobil cihazınıza indirebileceğiniz Waternet uygulaması, size su içmeyi hatırlatacağı gibi, ne kadar içmeniz gerektiğini de gösterir.
 
Meyve ve limon parçaları
Önce meyveleri doğrayıp dondurun ve daha sonra suyunuzun içine buz koymak yerine onları koyun. Lezzeti karşısında büyülenecek ve su içmeyi asla unutmayacaksınız.
 
Hedef belirleyin
Ofiste her sabah not alıyorsunuz. Bu notların arasına içmek istediğiniz su miktarını da belirtin ve hedef belirleyin. Notlarınıza her baktığınızda içmeniz gereken su miktarıyla karşılaşıp, su içmeyi hatırlayacaksınız. Bu notları telefonunuza, bilgisayarınıza da ekleyebilirsiniz.
 
İş arkadaşlarınızdan yararlanın
İş arkadaşlarınızı bir şeyler içerken gördüğünüz zaman, aklınıza hemen suyu getirin ve o an için. Ayrıca iş arkadaşlarınızla iddiaya girebilir ve su içmek için daha çok sebep yaratabilirsiniz.
 
Yanınızda her zaman su bulundurun
Çantanızda taşıdığınız suyun size faydası büyük olacaktır. Canınız bir şey istediği her an çantanızdaki suya uzanın ve için. Böylece hem zararsız şeyler yemekten ve içmekten kurtulur hem de su ihtiyacınızı giderirsiniz.